Salı, Mayıs 10, 2022
Ana SayfaArchitectureHer Güne Netlik ve Kolaylıkla Nasıl Başlanır?

Her Güne Netlik ve Kolaylıkla Nasıl Başlanır?

Wit & Delight’ta daha önce görüldüğü gibi

Editörün Notu: Wit & Delight ile ilgili Şubat temamız, akışı bulma kavramına odaklanıyor – yoluna milyonlarca dikkat dağıtıcı olmadan nasıl doğal, odaklanmış bir ritme girileceğini bulmak. Bu ruhla, bugün katkıda bulunan Ellen Koneck’in her güne daha net ve kolay bir şekilde başlamasına yardımcı olan güçlü sabah pratiğine ilişkin bir makalesini paylaşıyoruz. Önümüzdeki hafta kendi başınıza denemenizi öneririz.


En sevdiğim yazarlardan biri olan Flannery O’Connor bir keresinde şöyle demişti: “Yazıyorum çünkü ne düşündüğümü, söylediklerimi okuyana kadar bilmiyorum.” Bir başka favori yazar Joan Didion da benzer bir şey söyledi: “Yazana kadar ne düşündüğümü bilmiyorum.”

Bilgin olsun, bu duyguları ilk elden teyit edebilirim. Dördüncü sınıf öğrencisi olarak ilk günlüğümü açtım ve konuşmak için sadece birkaç yıl sonra, işledim (ve işledim ve işlenmiş) hayatım o zamandan beri yazılı. Kanıt olarak sayısız sayfa defterim var – oturup, bir kalem alıp onları bulmak için zaman ayırmamış olsaydım asla bilemeyeceğim şeylerle dolu.

Birçok kişi bana söyledi diledi günlük tutabilirlerdi ama boş sayfaya yaklaşmanın çok korkutucu olduğunu gördüler ve ayrıca (bana sıklıkla söylerler), söyleyecek hiçbir şeyleri yok. Arkadaşlar size iyi haberlerim var (ya da bunu sadece günlük tutmak için söylüyorsanız kötü). Söyleyecek hiçbir şeyiniz olmadığına inanmak, sabah sayfaları yazmak için ideal bir başlangıç ​​noktasıdır. Sadece boş bir sayfa, boş bir zihin (ya da siz öyle sanıyorsunuz!) ve bir kalemle gelmek tamamen sorun değil.

Açık olmak gerekirse, sabah sayfaları olumsuzluk Günlük tutmakla tamamen aynı şey, ancak egzersiz önceki günlük tarzı yazımın yerini aldı ve iyi bir sebeple. Bir ortaokul öğrencisi olarak kaydetmenin önemli olduğuna inandığım şeylere dönüp baktığımda – genellikle gerçek liste Bu somut ve bariz öğelerin nasıl şekil değiştirip, ergen bir kızın boş düşüncelerine, gizli umutlarına, tarif edilemez korkularına ve utanç verici endişelerine dönüştüğünü fark ediyorum.

Sabah sayfaları, deneyimlerime göre, günün bariz, somut ve gerçek bölümlerinin altında muhtemelen bir şeyler olduğu varsayımıyla başlama eğilimindedir. Daha doğrusu, bu sıradan öğeleri ele almak, daha yaratıcı bir şeye erişmenin ilk adımıdır.

Sabah sayfaları, deneyimlerime göre, günün bariz, somut ve gerçek bölümlerinin altında muhtemelen bir şeyler olduğu varsayımıyla başlama eğilimindedir. Daha doğrusu, bu sıradan öğeleri ele almak, daha yaratıcı bir şeye erişmenin ilk adımıdır.

Dönem ve egzersizin kendisi geliyor Sanatçının Yolu: Daha Yüksek Yaratıcılığa Giden Manevi Yol, Yazan Julia Cameron (Evet! En sevdiğim üç kadın yazar ~bir gönderide~. Acele et, tamam!!), İlk kez New York’ta yaşarken karşılaştım. Bir arkadaşım beni ona katılmaya davet etti ve birkaç kişi daha on iki hafta boyunca bunu birlikte okumak için davet etti, bu süre zarfında kendi iç sanatçılarımıza eriştik. ve yaratıcı arayışlar için birbirinizi sorumlu tutun ve, evet, Manhattan’ın en iyi parklarının çoğunda Chipotle yiyin ve şarap için. Kolumu bük!

Kitabın başında Cameron, hayatlarına daha fazla yaratıcılık katmak isteyen herkes için iki aktivitede – iki “temel araç”ta ısrar ediyor: her sabah üç sayfa boyunca bilinç akışı yazmak ve kendini “sanatçı randevularına çıkarmak”. ” haftada bir. Tarihler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, kitabı okuyun, çünkü ben sizinle ilki hakkında konuşmak için buradayım.

Julia Cameron kendi web sitesinde, bu bilinç akışının dağınık bir zihni temizlemek için sahip olabileceği gücü şöyle anlatıyor: “[Morning pages] Üç sayfa uzun el yazısıyla sabah yazısı, aklınıza bir şey geldiğinde yapılır, örneğin: Kedi kumu almayı unuttum, kız kardeşimi geri aramam gerekiyor, perdeleri yıkamam gerekiyor, yatağı değiştirme zamanı… Yaratıcılıkla hiçbir ilgileri yok gibi görünüyor ama yaptıkları şey zihninizi boşaltmak; sanki biraz toz yutmuşsunuz ve bilincinizin her köşesini karıştırıyorsunuz ve sayfaya koyduğunuz şeyi buluyorsunuz.”

Sabah sayfalarım – ve bu noktada birkaç defterim var – sanattan çok uzak. Çoğu, “Kahvenin demlenmesini bekliyorum. Şimdi kahve içiyorum. Çok yorgunum. Yorgunluğumdan başka ne diyeceğimi bilemiyorum…neden bu kahve etkisini göstermiyor….” Neyse ki benim için bunlar sanat amaçlı değil. Sabah sayfaları, yaratıcılığın ve sanatın gerçekleşmesi için yolu temizlemeyi amaçlar. “Söyleyecek hiçbir şeyim” olmadığını hissettiğimde pratiği bıraksaydım, zar zor başlardım, bu utanç verici olurdu, özellikle de genellikle ikinci hatta üçüncü sayfada fark etmediğim bir şeyi dile getirdiğim için işlemem gerekiyordu. Bir patronla yaklaşan büyük bir toplantım vardı ve bu sırada performansım ve rolüm konusunda endişeli hissettiğimin farkında değildim. Kocamla aramı aştığımı düşünmüştüm ve hâlâ biraz kırgınlık beslediğimi fark ettim. Kısacık bir can sıkıntısı hissettim ve bu deneyime karşı bir panzehir haline gelmeyi başardım. Bunları yazana kadar bilmediğim her şey.

Sabah sayfaları, yaratıcılığın ve sanatın gerçekleşmesi için yolu temizlemeyi amaçlar.

Bu hisleri ve hisleri benim dışımda, tam orada, kağıt üzerinde görmek, bilinçaltımın çözüm için onları bilinçli zihnime iletmek için enerji harcamasına gerek olmadığı anlamına gelir. Yaklaşan toplantı için gergin misiniz? Buna hazırlanmak için hangi somut adımları atabileceğimi biliyorum. Partnerimle aranızda bir barışma hissetmiyor musunuz? İlişkimize hizmet edecek ne varsa onu gündeme getirebilirim. Varoluşsal olarak huzursuz mu? Şey, bu bir canavar, ama o anda güzel bir elbise giyebilir, en sevdiğim kısa öykü kitabını alabilir ve biraz dışarıda oturabilirim. Bu endişeleri hemen çözmek, enerjimi (yaratıcı, ruhsal, sosyal, zihinsel, psikolojik vb.) seçtiğim projelere ve insanlara harcamam için beni özgürleştiriyor.

Cameron durumun böyle olduğunu biliyor. Dediği gibi, “Olumsuzluğu koyduğunuz zaman [or whatever comes up] sayfada, gün boyunca bilincinizde girdap oluşturmuyor. Sabah sayfaları bir arınma alıştırması ve gün içinde geçerken çok daha fazla bilince sahip olmanızı sağlayan bir alıştırma.”

İşleme, zihnimin (ve kalemin!) neye odaklandığını görme ve ardından bu şeylere dikkat edebilme, günüme enerjimi ve önceliklerimi sıralamış olarak girmeme yardımcı oluyor. Karmaşık bir zihin olan şey genellikle bu alıştırmadan sonra temizlenir ve gün boyunca seçtiğim şeylere odaklanarak ilerleyebilirim.

Sabah sayfaları çalışıyor musunuz? Yoksa düzenli olarak “zihni boşaltmanın” başka bir yolu var mı?

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments