Salı, Mayıs 17, 2022
Ana SayfaArchitectureGünlük Yaratıcı Alışkanlığımdan Öğrendiğim 4 Şey

Günlük Yaratıcı Alışkanlığımdan Öğrendiğim 4 Şey

The Color Kind’de Jill Elliott aracılığıyla fotoğraf

Wit & Delight’ta daha önce görüldüğü gibi


Yaşam boyu bir yaratıcı olarak, burada ve orada birçok ortamla uğraştım, ancak YILLAR boyunca sanatsal pratiğimde tutarlılık oluşturmak için mücadele ettim. 2018’de, yaratmak için her boşluk açtığımda kalbimin, beynimin, ruhumun biraz daha hafiflediğini bilerek, sürdürülebilir ve basit bir günlük yaratıcı uygulama oluşturmaya başladım. Biraz daha mutlu. Biraz daha ben.

Julia Cameron’ın kitabından bir yaklaşım ödünç aldım. Bir Sanatçının Yolu. Kitabında sabah sayfalarının değerini öğretiyor: yaratıcılığınızı serbest bırakmanın, zihninizi boşaltmanın ve günlük yazma pratiğini zorlamanın bir yolu olarak sabah ilk iş olarak yapılan üç el yazısı sayfası. Aynı metodolojiyi sanatçı sayfalarıma da uyguladım ve sabah ilk iş olarak sadece 10 – 15 dakika yaratmak için harcadım. Kural yok, beklenti yok. İstediğim gibi süslemek için birkaç basit araç ve bir adet 5” x 7” kart stoğu ile yalnızca özel bir zaman. Bunu sadece oynamak ve sanat yapmak için başlattım, ancak yol boyunca öğrendiğim beklenmedik dersler beni şaşırttı.

Bir güven artışı.

Şaşırtıcı bir şekilde, yeni şeyler denemek için bana biraz alan açmanın, sanatımda daha önce kaçındığım riskler alma konusunda beni özgürleştirdiğini keşfettim. Günlük pratik, sanat yapmanın önündeki engelleri yıkıyor, onu değerliden eğlenceli hale getiriyor ve beni yeni ortamlar, teknikler ve uygulamalar denemeye açtı. Sanatımı oyun olarak görmek, mükemmel olma konusundaki korku ve baskıyı azaltıyor, pratiğe yerleşmeme ve biraz eğlenmeme yardımcı oluyor. Sanata oyun olarak yaklaşmak ve yeni şeyler denemek hayatımın diğer yönlerine de sızdı; Daha fazla risk alıyorum ve kendimi hiç düşünmediğim şekillerde ortaya koyuyorum. Kendimle bağlantı kurmak ve günlük oluşturmak için birkaç dakika ayırmam gerektiğini düşünmem gerekiyor, bunda büyük rol oynuyor.

Sanatımı oyun olarak görmek, mükemmel olma konusundaki korku ve baskıyı azaltıyor, pratiğe yerleşmeme ve biraz eğlenmeme yardımcı oluyor.

Becerilerim gelişti.

Bu uygulamaya zihinsel bir mola için başladım, kendimi asla bir sanatçı olarak düşünmedim. Başladığım zamana kıyasla son zamanlarda yaptığım çalışmalara dönüp baktığımda, yeteneklerimde büyük bir gelişme görebiliyorum. Kendime sanatçı demekten hâlâ çok uzağım ama kendimi her gün pratik yapmaya zorlamak, çalışmamı beklemediğim şekilde geliştirdi.

Becerilerim geliştikçe öğrenme merakım da arttı. Son zamanlarda zanaatımı geliştirmeme ve geliştirmeme yardımcı olmak için hem çevrimiçi hem de IRL atölyeleri almaya başladım. Yeni yaratma yollarına maruz kalmak beni aynı zamanda daha savunmasız ve daha heyecanlı yaptı! Önümüzdeki yıl çok daha fazla öğrenme ve deney yapmayı dört gözle bekliyorum.

Oyunun KEYFİ.

Ben bir renk ve desen aşığıyım ve her zaman evimi ve gardırobumu yaratıcı kombinasyonlarla şekillendirdim. Bu günlerde yaratıcı çalışmamın en sevdiğim kısmı renk paletini seçmek ve ilginç kombinasyonlarla oynamak. Bazıları çalışıyor, bazıları çalışmıyor, ama yine, her gün yaptığım için risk almayı ve neyin neşe uyandırdığını görmek için yeni şeyler denemeyi sevmeye başlıyorum.

“Kötü” sanat hala iyidir.

Bu projeye ilk başladığımda, gurur duymadığım bir şey yaparsam zamanımın boşa gittiğini hissettim. Şimdi, başardığımdan daha çok başarısız oluyorum çünkü bu sabah anları işle ilgili değil. Nadiren ilk seferde sevdiğim bir şey yaparım, ancak bunu süreç, neşe ve günüme getirdiği sakinlik için yaptığımı kabullenmeyi öğrendim. Sanat iyi mi kötü mü? Konu o değil. bu işlem mesele bu ve her gün geri gelmemi sağlıyor.

Nadiren ilk seferde sevdiğim bir şey yaparım, ancak bunu süreç, neşe ve günüme getirdiği sakinlik için yaptığımı kabullenmeyi öğrendim.

Bu pratiğe ellerimi meşgul etmenin ve oyunu günlük rutinime davet etmenin bir yolu olarak başladım. Günlerime getirdiği mutluluk, öğrenme ve huzurlu tempo için ona bağlı kalıyorum. Sizin için dileğim, önümüzdeki günlerde size neşe, amaç ve huzur getiren bir uygulama -tam size göre bir şey- bulmanızdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments